Život s laryngitídou

Dlho som nič nenapísala a zrazu tu píšem niečo čo by som najradšej nikdy písať nechcela, prečo to píšem vlastne ani neviem, možno mám potrebu sa s vami podeliť o moje pocity a možno vám chcem zase priblížiť vzácnosť zdravia, ako sa vám z minúty na minútu dokáže zdravé dieťa zmeniť na bezradné a že pri deťoch sme stále ako skauti, ktorí sú vždy pripravení. 

O nočnej more menom laryngitída som vám už písala (clanok), ako sme k tomu prišli, aký bol náš priebeh, respektíve ako sme skončili v nemocnici s ťažkým srdcom a strachom o vlastné dieťa. Bolo to ešte minulý rok, ale ten strach sa nedá vymazať, nedá sa zabudnúť a niekde tam v podvedomí stále viem, že to môže prísť kedykoľvek a kdekoľvek. Čo sa teda u nás zmenilo za ten čas a čo všetko sme sa naučili, aby sme tú potvoru prekonali, prípadne zmiernili jej priebeh sa vám pokúsim opísať v článku. 

Bol deň ako každý iný, rodičia v pracovnom režime, Alex v škôlke, blížil sa večer kedy ukladáte svoje dieťa na spánok bez príznakov nejakej choroby, krátko pred 22:00 mi zaspáva na hrudi, lebo si dlhšie zdriemol v škôlke, tak zaspal o to neskôr doma. Okolo pól noci to prichádza, mrvenie, nepokojný spánok a ja sa len v duchu modlím snáď je to len zlý sen, obíjmem ho, pobozkám dúfajúc, že bude všetko v poriadku. Hoci dúfam, že bude všetko ako zvyčajne, už viem, že máme pred sebou ťažkú noc. Začínam ho dávať do polohy v sede, skúmam jeho správanie, reakcie, ešte stále dúfajúc, že to nepríde, to čoho sa tak bojím, to čo moje dieťa trápi, to čo neprajem nikomu. Pomaly, ale isto začina kašlať, dáme vodu a zase len v rýchlosti sledujem, čo sa z toho vyvinie. Preventívne podávam bylinný sirup na kašeľ a zase len čakám, príde alebo nepríde? 

Alexko spokojne odfukuje kedy o necelé 2h to príde. 

Alexko spokojne odfukuje kedy o necelé 2h to príde. 

Tatino prebudený v pozore, nervozita sa začína stupňovať spolu so strachom, ale aj intenzitou kašla. V rýchlosti zapíname inhalátor s vincentkou, kedy očakávam úľavu, miesto toho prichádza plač, najväčší nepriateľ choroby, kedy sa dýchanie ešte zhorší. Máme posledný čípok na akútny stav, použiť - nepoužiť?, lebo je to posledná záchrana, ak by sa to stalo mimo domu, mimo rodičov. Volím teda sirup od dr na akt. stav laryngitídy, ktorý pre nás aj tak nemá účinok ako spomínaný čípok. V rýchlosti obliekam drobca, sebe prehodím aspoň sveter, šál a čiapku, aby som bola čo najrýchlejšie pri najbližšom okne. Tato zatiaľ pripravuje okno číslo 2, keďže na pobyt na balkóne je príliš zima, pripravuje viac kusov diek, lebo na obliekanie bundy nie je akosi čas. Je to zmena oproti dvoru kde sme sa mohli aspoň prechádzať, zahriať a zabaviť malého aspoň pohľadom na psa. Tu nič, jediný snehuliak v polorozpade, tak hľadáme jeho chýbajúce končatiny, aby sme sme utlmili plač a predĺžili pobyt v okne. Zatiaľ sa pripravuje sedačka, aby sme opustili našu spálňu, tato sa vyspal do práce a my mohli sledovať rozprávky pri otvorenom okne do rána bieleho. Ani neviem ako dlho sme boli v okne, ale celé to trvalo približne hodinu, hodina, ktorá vám zoberie zo života 10x toľko. Rozprávky sú etapa, kedy sme z najhoršieho vonku, ale z rozrušenia spánok nehrozí a ja už viem, že ponocujeme.

Keď je mama zničená viac ako dieťa. :D

Keď je mama zničená viac ako dieťa. :D

Ďalšiu noc máme všetko pripravené, ak by si náhodou táto pliaga chcela zopakovať, zvyčajne našťastie trvá iba jednu noc, ráno nás čaká prebudenie akoby sa nič nestalo. Ja vyčerpaná viac ako dieťa, na ňom žiadne známky únavy, vyčerpania alebo nejakej choroby. Od rána si tancuje, spieva a ja meliem z posledného, lebo aj keď už konečne zaspí na pár hodín vy aj tak spať nebudete zo strachu, že to príde znova kontrolujete každý jeho nádych. Zvyčajne k lekárovi ani nechodím, po záchvate spí pomerne dobre, čo tentokrát teda nebolo, tak som sa bála či sa moc nenadýchal studeného vzduchu v okne a chcela som ho dať popočúvať.

Iné deti by plakali, že nejdú k lekárovi, Alex plakal keď mu povedali, že ho dnes už nevezmú, našťastie nás prevzala druhá lekárka a on sa mohol vytešovať z prehliadky. Nález nemal žiadny, čisté dýchanie, ale keď som pustila nahrávku ako mi dýchal pri spánku doktorka ostala zhrozená, že to bolo na hospitalizáciu a mohol sa mi pridusiť. Vtedy si človek uvedomí aké je zdravie vrtkavé, ako niekedy málo stačí a zrazu je oveľa horšie ako si len dokážeme predstaviť. Niekedy je to možno aj o tom ako dokážeme poznať svoje dieťa a ako rýchlo vieme zareagovať na jeho požiadavky a poskytnúť mu prvú pomoc. My stále nie sme 100% zohraní tím, ale robíme v danej situácii najlepšie a najrýchlejšie ako vieme, keby mám zhrnúť čo je nutné alebo vhodné pri tomto nočnom "prekvapení", tak určite no. 1 zachovanie kľudu, stres dieťaťu nepomôže ani panika, aj keď to zrovna nie je jednoduché. Dobrý pomocník je určite zvlhčovač vzduchu, kľudne s pridaním kvapiek na uvoľnenie dýchacích ciest, my mávame eukalyptus, inhalátor + vincentka, sirup na kašeľ, v akútnych prípadoch čípok, ktorý je ale na predpis, vetrať miestnosť, dusivé dieťa čo najrýchlejšie dať dýcháť studený vzduch, aby sa zmiernil opuch, udržovať dieťa v teple a kľude, plač zhoršuje priebeh, my automaticky berieme vždy uterák, ak by prišlo k napínaniu zo záchvatu kašla, naśa spolupráca s tatom je tiež veľmi dôležitá ja riešim aby bol Alexko v kľude a tato pobehuje okolo nás a plní naše požiadavky. Teploty Alex nemáva, ale môžu sa objaviť prvýkrát mal aj on dokonca aj zimnicu, vtedy sme skončili hospitalizovaný. Počas dňa dbám na dostatočný príjem tekutín, dávam sirup na vykašliavanie, zvyšujem prísun vit. C, robím vypláchy nosa s nosovým sprejom s morskou soľou, inhalujeme, sledujem teplotu a užívame na podporu imunity bylinky - echinacea s rakytníkom a spíme vo zvýšenej polohe.

Náš inhalátor od zn. Omron, je celkom tichý a je to výborný pomocník pri deťoch, ale plánujeme dokúpiť dýchaciu masku aj pre nás.

Náš inhalátor od zn. Omron, je celkom tichý a je to výborný pomocník pri deťoch, ale plánujeme dokúpiť dýchaciu masku aj pre nás.

udržať dieťa v kľude počas dňa nemožné ani pri inhalovaní, konečne v tom aspoň nevidí problém ako kedysi a berie to s humorom. :P

udržať dieťa v kľude počas dňa nemožné ani pri inhalovaní, konečne v tom aspoň nevidí problém ako kedysi a berie to s humorom. :P

Takže som mala prvé neplánované celodenné pracovné voľno, ktoré by určite každému dobre padlo, keby bolo za iných okolností. Po dlhej dobe sme mali deň iba pre seba, ale vedeľa by som si ho predstaviť aj inak. Alexko bol síce vysmiaty, plný energie, stále v pozore s nejakými hláškami a ja som sa snažila aspoň chvíľkami pracovať, zároveň aj oddychovať. Striedali sa vo mne pocity ako to celé príjmu v práci, kde som neodrobila ani mesiac a už tam nie som, ale mám výhodu, že prácu dokážem robiť aj doma, ale myslela som si na nás všetky maminky, ktoré sa s týmto musíme stretávať, nie len že máte strach o svoje dieťa, bojujete s vyčerpaním, ale do toho v nás blúdia myšlienky na našich kolegov, či sme im nepridali nejakú prácu, či sa nebudú hnevať, či to v práci nebude vadiť a ďalších milión otázok, ktoré určite pracujúce maminky poznáte, kedy vám nemá kto pomôcť s deťmi a vy aj keby sa rozkrojíte na polovicu, všetko sa to stihnúť nedá, preto skladám poklonu maminkám, čo to zvládajú, zamestnávateľom a kolegom, ktorí to akceptujú a radšej nás podporia ako potopia. Stretávate sa aj vy s podobnými myšlienkami? Alebo sa nestíhate pozastaviť ako to práve v práci prebieha kým ste vy doma s chorými detičkami a či keď sa vrátite tam bude ešte stále pre vás miesto? Ja neviem čo si myslím, myšlienok je veľa, ale zdravie je prvoradé, hlavne ak ide o naše detičky, takže čo sa stane sa má stať, život beriem tak ako prichádza, všetko sa deje pre niečo, raz niečo získame a inokedy stratíme, to len preto aby sme sa naučili si vážiť čo máme a niekedy si možno uvedomili, že niečo odíde, aby prišlo niečo ešte lepšie. Maminky držím vám každej jednej palce, aby situácii ako je táto bolo čo najmenej, aby sme si s našimi ratolesťami užívali bezstarostné chvíle s úsmevom na tvári a hlavne v zdraví! 

Keď sa inhalovanie stane súčasťou detského sveta, z Alexa je zrazu skutočný hasič, čo mu pomáha prekonať nepohodlie pri inhalácii, naučí sa správnemu dýchaniu a držaniu prístroja, bez nárekov to berie ako jeho súčasť liečby, opäť sa mi len potvrdilo, že správna motivácia dokáže divy. :)

Keď sa inhalovanie stane súčasťou detského sveta, z Alexa je zrazu skutočný hasič, čo mu pomáha prekonať nepohodlie pri inhalácii, naučí sa správnemu dýchaniu a držaniu prístroja, bez nárekov to berie ako jeho súčasť liečby, opäť sa mi len potvrdilo, že správna motivácia dokáže divy. :)

Viete čím ma to naše milované zase prekvapilo? Keď som za ním dobehla v pyžame, ktoré som vyhrabala dakde v skrini, aby mi zima nebolo pri otvorenom okne, tak on napriek dusivému záchvatu sa pousmial keď ma uvidel a potešil sa môjmu vzhľadu v pyžame s líškou, ktorý okomentoval "jeej maminka" Je neskutočné ako si dokážu aj napriek bolesti vśímať veci, potešiť sa a pousmiať, to dokážu snáď len deťi a my to dokážeme vďaka nim. 

ráno po divokej noci, tak sladko spal, akoby sa počas noci nič nedialo, ale na jeho dýchaní to zanechalo stopy. 

ráno po divokej noci, tak sladko spal, akoby sa počas noci nič nedialo, ale na jeho dýchaní to zanechalo stopy.