Voda, voda, vodička

Toto leto je plné horúcich dní, častokrát uvažujeme, ako malému spestriť deň, keďže po vonku za nim behať v týchto teplotách nie je žiadna výhra, tak sa motáme skôr okolo domu a vymýšľame, ako ho zabaviť. Okrem kúpania, sprchovania, polievania a behania pod závlahami sme si pre vás pripravili zopár inšpirácii, ako sa dá zahrať s vodou a veľa k tomu nepotrebujeme.

Myslím, že jednou z najlepších aktivít na horúce leto sú práve hry s vodou. Nemusím sa báť, že je mokrý až za ušami a prechladne, a taktiež nemusím utierať pol hodinu dlážku v interiéri s obavou, že sa šmykne. Práve preto sme si pre vás pripravili zopár inšpirácii ako jednoducho sa dá zabaviť dieťa. Vytvorila som zopár stanovísk po záhrade a postupe chodil od jedného k druhému, samozrejme staćí pripraviť na každý deň iné. Všetko som si pripravila kým Alex spal a mal prekvapenie. Po zobudení sme išli do záhrady a začala zábava v plnom prúde ani sme nestihli nafotiť tú radosť v jeho očiach ako na všetko ukazoval prstom a veľmi sa tešil. 

Ako prvé siahol po fľaši s vodou, kde mal možnosť vidieť, ako jednotlivé predmety klesajú ku dnu (šošovica, fazuľa, nastrihané slamky, vrchnáky z fliaš - to čo doma nájdete, môžu byť korálky, papieriky, tráva, čokoľvek...).

Následne jeho zrak zaostril na šmykľavku, kde mal nachystané plastové guličky, jeho úlohou bolo ich spustiť po šmykľavke dole do nádoby s vodou a následne ich vybrať lyžicou z vody a umiestniť do diery na nafukovačke. Ak nemáte nafukovačku kľudne postačí obal od vajíčok prípadne kýblik, miska, kde si bude guličky prenášať a trénovať si rovnováhu pri prenášaní.

Ďalšie stanovisko boli skúmavky, výborná detská pomôcka na viaceré aktivity. Tentokrát slúžili na prelievanie vody, vkladanie slamiek, nalievanie vody cez lievik, túto aktivitu mal spojenú s robením bubliniek do vody cez slamku, robil to prvýkrát so slamkou a zatiaľ sa mu nepodarilo prísť nato ako to funguje. 😊 Samotné skúmavky vždy u nás bodujú, vie sa s nimi prehrať celé dni.

Pripravené mal aj viaceré nádoby s vodou, kde mal predmety od výmyslu sveta. Mohol nalievať vodu cez vodný mlyn, vhadzovať pripravené predmety a sledovať ich vlastnosti pri kontakte s vodou (hubky, kamene, penové vaňolepky, šróbiky, gumené hračky), prelieval vodu, snažil sa naberať vodu s injekčnou striekačkou, čvachtal sa, mal tam možností až až.

Umývanie riadu. Umývanie ako také sa mu začalo pozdávať už dávnejšie, veľmi rád asistuje pri domácich prácach, častokrát sa stane, keď vyleje vodu príde so servítkou a začne si poctivo po sebe upratovať. Pri čistení grilu s tatinom nepoznal konca, preto som sa rozhodla mu urobiť vlastné umývacie stredisko. Raz sa mu to určite bude hodiť nie je nad čistý voňavý riad. 😊

Zakončili sme to práčovňou. Miska s vodou slúžila na umytie oblečenia, aby videl, čo urobí látka pri kontakte s vodou, ako zmení tvar, váhu. Potom mal nachystaný špagát a štipce, aby jednotlivé kúsky oblečenia zavesil. Veľmi sa snažil, ale táto aktivita ešte nebola úplne vhodná na jeho vek, respektíve musela som mu pomáhať pri vešaní samotné pranie a vešanie sa mu páčilo, len bol mierne nepokojný keď nevedel sám uchytiť oblečenie so štipcom.