Praha: Kráľovstvo železníc

Najväčšie kráľovstvo železníc v Českej republike, sa nachádza na Stroupežnického 23, Praha 5. Čakajú na vás stovky metrov kolajníc, desiatky modelov vlakov, áut, ktoré sa pohybujú samostatne po trati. Unikátnosťou je striedanie dňa a noci nad celou miniatúrnou krajinou, čo vytvára skvelú atmosféru. Postupne vzniká model Českej republiky v podobe modelovej železnice s modelmi významných stavieb a miest. Zatiaľ sú v prevádzke modely Ústeckého, Plzeňského, Karlovarského, Stredočeského, Libereckého kraja a Prahy, niektoré traťe sú ešte vo výstavbe.

Otvorené je denne od 9:00 - 19:00. Vstupné je výhodnejšie pre rodiny, školy, študentov a seniorov. My sme uplatnili študentskú zľavu ISIC (160kč), základné vstupné 260kč a malý bol ešte zdarma, vstupné nás tak vyšlo na 420kč. Pre invalidov a rodiny s kočíkmi je možné použiť výťahy do podzemia. V podzemí je možné využiť bezplatné skrinky so zámkom na odloženie nepotrebných vecí. Kočík si môžete zobrať so sebou na všetky podlažia, my sme ho nechali pri prvom a hodnotné veci uložili do skrinky. K dispozícii sú toalety aj s detskými wc, taktiež prebaľovací kútik, ktorý je spojený s wc pre invalidov. Na oboch podlažiach je možnosť zakúpenia občerstvenia z automatov, kde je umiestnené sedenie a konzumácia je povolená len na vyhradenom mieste. Miestnosť na kojenie sa tam nenachádza, ale je zopár možností, ako v pohodlí nakojiť dieťa. Súčasťou je detský kútik s hračakmi, odrážadlami, šmýkľavkami a malo by tam byť aj lego, ktorého tam boli už len rozobrané diely. K dispozícii je aj projekcia Lego filmov, ktorá je počas týžna od 10:00 do 15:00, počas vikendu neustále, pri našej návšteve nebola spustená.  Expozícia je obohatená o navigačno-informačný systém pre návštevníkov so senzorickým hendikepom. Pre staršie deti si pri vstupe môžete vyzdvihnúť zážitkovú mapu, kde sú rôzne úlohy, hádanky.

Traťe sú ohradené plexisklom okolo ktorých sú rozmiestené lavice, na ktoré sa deti môžu postaviť a zhora pozorovať život na železnici. Pre menších sú pripravené plastové stupienky, ktoré si môžete bezplatne zapožičať, Alex mal z toho veľkú radosť, keď si ho mohol posúvať a prenášať tam, kde on uznal za vhodné. 😊 Našla som tam aj kúsok miesta pre pohľadenie ženskej duše, ktorým boli starožitné detské kuchynky, porcelán, šitie, domčeky a bábiky. Niečo tak krásne som ešte nikde nevidela takto pokope, úplne ma to tam prekvapilo pri všetkých dopravných prostriedkoch zrazu iný svet. 😊 Máte možnosť vidieť aj mini výstavy vláčikov Chuggington, Mašinku Tomáš a jeho Sodor ostrov, produkciu Igráčka, Lego, Moy Toy alebo si zahrať na hernej konzole XBOX.

Vedela som, že návšteva múzea bude mať u Alexa veľký úspech, strávili sme tam cca 2 hodiny. Možnosť spúšťania vlakov, áut pomocou svetelných tlačítok bolo veľké plus, nie raz som sa pristihla ako si púšťam vláčik. V priestoroch boli umiestnené aj elektornické autíčka a iné pojazdné automaty, ktorých si tentokrát ani nevšimol a nadšene behal z jednej strany na druhú a vykrikoval všade brm brm.  Nie je nič krajšie ako vidieť šťastné dieťa, naozaj vrelo odporúčame pre deti i pre dospelých. Je to zážitok pre celú rodinu.