Praha: Múzeum Lega

 

Momentálne u nás prebieha LEGO mánia, je to jedna z hračiek, ktorú kupujeme naozaj často, zároveň má pre mňa väčšiu hodnotu a význam oproti iným hračkám. Začalo to u nás LEGO DUPLO, ktoré ešte dve balenia čakajú v garáži na vhodnú príležitosť. Moje očakávania boli, že do 5r minimálne zábavka zaručená, pokiaľ Alex v nemocnici nespoznal LEGO classic, odvtedy nakupujeme malé kocky, ktoré sú už takmer všade. Je neskutočné koľko kombinácií je možné zložiť pomocou pár kociek.

Vedeli ste, že:

  • od roku 1949 sa so stavebnicami LEGO hralo už viac ako 400 miliónov ľudí,
  • na každého človeka na svete pripadá okolo 62 kociek LEGA,
  • každý rok sa vyrobí 19 miliard nových dielov LEGA,
  • iba tri kocky LEGA môžte spojiť až na 1060 spôsobov,
  • produkty LEGO sa predávajú vo viac ako 130 krajinách,
  • spoločnosť LEGO je najväčší producent pneumatík, vyrobí ich ročne okolo 500 miliónov kusov,

To bol jeden z dôvodov, prečo som vedela, že sa oplatí navśtíviť Lego predajňu spojenú s múzeom. Na prvý pohľad malá predajňa, preplnená rôznymi kolekciami, kde zrazu vedú schody nadol do múzea. Prvá časť bola venovaná hlavne dopravným prostriedkom, kde prostredníctvom vypínačov mohol spúštať rôzne autá, vlaky a svietidlá. Ako inak, ani nedýchal, zrazu toľko lega na jednej kope. Ja som si zaspomínala za zlaté dobré časy a moju susedku, ktorá mala takmer väčšinu z vtedajšej výroby. Vidieť ste mohli modely až roku 1958.

V zadnej časti sa pýšil Karlov most, preplnený LEGO panákmi v temnej atmosfére.  Od neho len pár krokov viedlo k detskému "ihrisku" kde si mohli skladať aj tí najmenší, až po dospelákov. Vrchné podlažie tvorili kolekcie Star wars, kde sa náš Alex samozrejme bál, tak sme postúpili k jeho najobľúbenejšej časti, predajne, odkiaľ sme samozrejme museli odniesť aspoň niečo. Osobne ma veľmi zaujalo, ako bolo možné kúpiť kocky podľa gramáže, veľkosti, farieb, namiešali ste si svoju vlastnú zostavu. 

Podľa rozlohy a počtu exponátov toto múzeum patrí medzi najväčšie vo svete, kde nájdete viac ako 2 500 unikátnych modelov LEGO, či už ide o významné architektonické stavby, ako Eiffelova veža, Karlov most, Národné múzeum, mozaiku Pražského hradu, ale aj nadrozmerného Krtka, vlakové trate, autodráhy až po domy a Star wars, ktorému venovali jedno celé podlažie. Múzeum nájdete na ulici Národní 31, kde nebolo vôbec zložité sa dostať, ale ak vás zaujíma viac informácií nájdete ich u nich na stránke, ako aj výšku vstupného. 

Som rada, že sme múzeum navštívili, určite stojí za pozretie, najmä pre tie priam historické kúsky, ktoré vznikli dávno pred mojím narodením. Minulý rok by si to Alex ešte asi tak neužil, ako tomu bolo tentokrát, veľmi sa mu páčilo. Myslím si, že napriek tomu, že múzeum bolo zaujímavé svojimi expozíciami, návšteva postačí jedenkrát na 2-3h, ak sa plánujete aj zahrať. :)